Poliția Locală Brașov ar putea prelua responsabilitatea ridicării mașinilor parcate neregulamentar sau abandonate pe domeniul public, sarcină care până acum revenea firmei Tetkron. Acest lucru se datorează problemelor financiare cu care se confruntă firma, ceea ce ar putea duce la o îmbunătățire a serviciilor oferite de Primăria Brașov.
Până în prezent, Tetkron s-a ocupat de activitățile de ridicare, transport și depozitare a vehiculelor abandonate. Cu toate acestea, dacă activitatea va fi gestionată de Poliția Locală, Primăria Brașov estimează că vor fi îmbunătățite utilizarea eficientă a resurselor existente, eliminarea etapelor administrative intermediare, creșterea operativității în gestionarea blocajelor de trafic, îmbunătățirea disciplinei în utilizarea domeniului public și creșterea capacității de răspuns la sesizările cetățenilor.
Proiectul de transferare a activității către Poliția Locală Brașov se află pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local de vineri, 26 iunie, și ar putea intra în vigoare de la data de 1 ianuarie 2027. Acest pas vine după ce primarul George Scripcaru a criticat firma Tetkron pentru problemele financiare și a sugerat că, dacă nu ar fi avut contractul cu Școala 14, firma ar fi fost închisă.
La două săptămâni după declarația primarului, Sindicatul Lucrătorilor Europeni a depus două plângeri la Primăria Brașov împotriva hotărârii de Consiliu Local adoptată la finalul lunii mai, fiind nemulțumit de modificarea organigramei și a statului de funcții, dar și de bugetul pentru acest an.
Transferul activității de la Tetkron la Poliția Locală ar putea însemna un pas spre închiderea firmei, după cum sugerează și reacțiile sindicatelor. Acest lucru ar putea avea implicații semnificative pentru angajații firmei și pentru serviciile publice din Brașov.
În ultimă instanță, importanța acestei știri constă în impactul pe care îl poate avea asupra gestionării traficului și a disciplinei în utilizarea domeniului public în Brașov. Dacă proiectul va fi aprobat, este probabil ca serviciile oferite de Poliția Locală să fie îmbunătățite, ceea ce ar putea conduce la o reducere a problemelor legate de mașinile parcate neregulamentar și la o mai bună gestionare a traficului în oraș.
Sursa: Brasovenii

